A matematika mindenütt jelen van. Megjósolja, fog-e esni az eső, megmondja, hány óra van, és elárulja, mennyi pénzünk van. A matematika segítségével bűnügyeket elemzünk, mintákat fedezünk fel, és kiszámítjuk egyesek viselkedését. A számok megoldják a legnagyobb rejtélyeket is.
Los Angelesben egy brutális szatír már a tizenharmadik áldozatát szedi. Ám a mostani eset egy dologban különbözik az eddigiektől: Rachel Abbott az első, akit az elkövető meg is ölt. Az FBI, Don Eppes különleges ügynök vezetésével folytat nyomozást az ügyben, s az első szál, amin elindulnak az áldozat autójának felkutatása, mely feltehetően köthető a tett színhelyéhez. Ám amikor egy véletlen folytán Eppes ügynök zseniális matematikus öccse, Charlie tudomására jut a bűntény-sorozat, teljesen már szemszögből közelíti meg a dolgokat: matematikai képletek segítségével kiszámítja az elkövető lehetséges tartózkodási helyét.
A bankrabló a szokások rabja, ha kitalált egy sikeres módszert, ragaszkodik hozzá. Ugyanazt a napot választja, ugyanazt az órát, ugyanazt a fegyvert, ugyanazt az órát és ugyanazt a környéket... Sorozatban 16 bankrablást követett el két férfi nyolc hónap leforgása alatt. A rendőrség "drága kis kópéknak" nevezi őket, mert kedvesek, udvariasak, mindig kérnek és megköszönnek, ráadásul nem használnak fegyvert. A matematika nyelvén ezt ismétlődési jelenségnek nevezik, melyből Charlie kidolgoz egy egyenletet az FBI számára. A valószínűség-számítás és a statisztika segítségével Charlie két lehetséges helyszínt nevez meg következő célpontnak, Don pedig készenlétben áll az embereivel. Minden a terv szerint alakul, ám az eddig oly békés bankrablók tűzpárbajba keverednek a rendőrökkel.
4 megye, 6 haláleset, 30 megbetegedés, 1 ismeretlen kórokozó. Az FBI embereit az első ismert áldozat, a 16 éves John Kramer házához riasztják a járványügyisek, ahol már javában folyik a fertőtlenítés. Az FBI és a Közegészségügy egyetért abban, hogy valószínűleg bioterrorizmussal állnak szemben, a kór terjedésének feltérképezésére pedig komplex vektoranalízisre van szükség. Amikor erre a feladatra a helyszínre érkezik a Járványügyi Központ által felkért matematikus professzor, Epps ügynöknek elakad a szava. Ugyanis a Nemzetbiztonsági Hivatal által átvilágított koponya nem mást, mint az öccse, Charles.
45 méter, 25 km/h, 4 másodperc a becsapódásig, 1110 diáköngyilkosság évente. Egy Finn Montgomery nevű diák az egyetemről, aki néhány napja éppen Charlie-tól kért segítséget a szakdolgozatához, öngyilkosságot követ el, leugrik egy hídról. Charlie elmélete azonban teljesen más. Miután elvégzi a megfelelő számításokat, bizonyossá válik számára, hogy a fiú teste a zuhanás közben élettelen volt, tehát Finn eszméletlen lehetett, vagy akár már halott. Don és az FBI ezért vizsgálódni kezd az egyetemista ügyében.
203. 900 gyerekrablás. A szülők 90%-a felelős. A gyerekek 58%-át találják életben. 48 óra a kritikus időszak. Ethan Burdick matematikus hatéves kislányát elrabolják. Charlie rájön, hogy az apa közel jár az egyik legnehezebb matematikai probléma megoldásához. Ezért először mindenki azt hiszi, hogy az emberrablóknak a megoldásért kapható egymillió dollár kell, de aztán Charlie segítségével kiderítik, hogy egészen másról van szó. Emily apja először nem akar együttműködni az FBI-jal, mert úgy gondolja, egyedül is meg tudja oldani a helyzetet, végül azonban mégis kénytelen segítséget kérni.
101 424 vonatbaleset, 2112 kisiklatás, 29 szabotázs, 1 feltörhetetlen kód. Egy szabotőr korábban megtörtént vonatszerencsétlenségeket "másol le", azaz vonatbaleseteket rendez. A helyszínen pedig mindig egy számsorokkal teli jegyzetlapot hagy. Charlie segít megfejteni a kódot, és a szálak egy négy évvel azelőtti, minden eddiginél nagyobb vonatbalesethez vezetnek. Félő, hogy a tettes ezt is le akarja másolni, és szorít az idő, mert a szerencsétlenség évfordulójáig csak két nap van hátra.
6 rablás, 3 gyilkosság, 1230 dollár, 1 festőművész. Fegyveres rablók törnek be néhány üzletbe, ahol több embert megölnek, de csak egy kevés készpénzt visznek magukkal. A biztonsági kamera felvételeit az FBI Charlie segítségével elemzi, és felismeri a gyilkos fegyvert. A szálak egy hagyományos módszerekkel dolgozó pénzhamisító-bandához vezetnek, amelynek tagjai azonban a gyilkosságoktól és az emberrablástól sem riadnak vissza. A hamis bankjegyek tanulmányozása során Charlie egy üzenetet talál, amely elvezethet a bandához. Az FBI embereivel ezúttal együtt dolgozik Kim Hall, a Titkosszolgálat ügynöke is, aki valamikor együtt élt Don-nal.
23 360 306 gyanúsított, 1 541 809 ítélet, 10 160 felmentés, 2 egyforma elkövetési mód. Két egyforma gyilkosságot követnek el - másfél év különbséggel. Az első gyilkosság elkövetője már beismerő vallomást tett, és börtönben ül. Don gyanakodni kezd, hogy annak idején talán hibát követett el, és ártatlan embert záratott be. Minden szükséges bizonyíték meg volt: ujjlenyomat, szemtanú, beismerő vallomás, Don mégis arra kéri Charlie-t, hogy tanulmányozza a két esetet, hátha megtalálja bennük a gyenge pontot. Charlie pedig rájön, hogy a két gyilkosság közötti kapcsolatot rossz helyen keresték.
1 orvlövész, 3 puska, 4 lövés, 4 halott. Egy orvlövész a találomra kiválasztott áldozatait sorra gyilkolja Los Angelesben. Charlie egy elmélet alapján járványszerűen terjedő gyilkolási divatra gyanakszik. Később a statisztikák segítségével mégis megállapítja, hogy az FBI-nak a lövöldözési divatot követő gyilkosokon kívül egy szinte profi mesterlövésszel is szembe kell szállnia.
500 g hasadóanyag, 20 kg robbanószer, 400 fenyegetés, 1 piszkos bomba. Eltérítenek egy kamiont, amely radioaktív hulladékot szállít. A minisztérium szakemberei arra gyanakszanak, hogy a tolvaj piszkos bombát akar gyártani az anyagból. Ez részben be is igazolódik, amikor a férfi telefonüzenetben 12 óra időt ad az FBI-nak, és húszmillió dollárt követel. Charlie és Larry, Alan segítségével megpróbálja meghatározni a bomba helyét. A robbanás után azonban kiderül, hogy a bombában mégsem volt sugárzó anyag. A tolvajnak ugyanis csak az volt a célja, hogy kiürítsék a belvárost, mert így alkalma volt ellopni nyolc értékes festményt. A sugárzó anyag azonban még továbbra sincs meg.
91 agytröszt, 2,7 milliárdos támogatás, 13 104 kutató, 8 szúrt seb. A titkos kormányzati projektekhez kutatásokat végző cég egyik alkalmazottját holtan találják a saját lakásában. A halottkém jelentése szerint a férfit már csaknem 48 órája ölték meg. A számítógépéről pedig mindent töröltek, ám a szakértő szerint - szokatlan módon - előtte nem készítettek róla másolatot. Charlie most abban van az FBI segítségére, hogy a törölt adatokat műveletek százezreivel újra helyreállítsa, míg Don a meggyilkolt férfi válófélben lévő feleségénél kezdi a nyomozást.
6950 kisrepülő, 400 fenyegetés, 5 radarállomás, 1 légi anomália. Egy éjszaka ismeretlen repülő-objektumot fedeznek fel, ami Los Angeles belvárosa felé tart. Don és Charlie egy szakértő segítségével próbálja meghatározni, hogy mi lehetett a tárgy. Végül rájönnek, hogy egy olyan kisrepülőről van szó, amelyet a radarok nem mutatnak ki. Nyomára is bukkannak egy repülőtervező mérnöknek, aki egy régi bombázó mintájára elkészítette saját kisrepülője prototípusát. A tervező és a repülőgép azonban eltűnik.
182 000 elítélt, 63 szökés, 2 szökevény, 1 tanú. Baleset következtében felborul egy rabszállító busz, két rab pedig megszökik, miután lelövik a kísérőtisztet és a buszsofőrt. Kiderül, hogy az egyik szökevényt gyilkosságért ítélték el, s annak idején szemtanú is volt az ügyben: egy doktornő. Don attól fél, hogy a gyilkos most bosszút akar állni a nőn, mivel Charlie a rendőrségi bejelentések alapján úgy gondolja, hogy az illető vadászik valakire. A szálak azonban egy drogkereskedő-bandához vezetnek.
18 év a bírói székben, 947 ítélet, 265 halálos ítélet, 1 bosszú. Don Epps különleges ügynök ismét matematika-zseni öccse, Charlie segítségével kezd nyomozásba egy roppant kényes ügyben. Amikor egy jó nevű bíró feleségét lelövik a saját garázsukban, az FBI azonnal arra a következtetésre jut, hogy a valódi célpont Franklin Trelane bíró volt, ugyanis nem sokkal az eset előtt éppen ő hozott halálos ítéletet egy hírhedt bandavezér ügyében. A nyomozás előrehaladtával pedig a rendőrség látószögébe kerül egy ügyész is, akinek minden valószínűség szerint ugyancsak veszélyben forog az élete.
3,2 millió megrögzött hazárdjátékos, 116 ékszerrablás, átlag 53 ezer dollár szerencsejáték adósság, 1 fénykép. A rendőrséget egy Beverly Hills-i ékszerüzlethez riasztják, amit egy nő megpróbált kirabolni, miközben a biztonsági őr lelőtte. Az eset azonban ennél sokkal bonyolultabb, ezért az FBI is a helyszínre érkezik. A nő ugyanis miután elrabolta az üzlettulajdonos, Mr. Rausch feleségét és lányát, ismeretlen helyre vitte őket, hogy ezzel zsarolja a tulajdonost a gyémántok átadására. Az elkövető azonban halott és a személyazonosságát sem lehet tudni, s csak egy kocsikulcsot találnak nála. A túszok tartózkodási helyét így Charlie matematika tudásának segítségével próbálják lokalizálni.
1 millió zaklatott nő, 170 ezer híresség, 4400 áldozat, 1 megszállott. A népszerű popénekesnőt, Skylar-t megtámadják a saját házában. Az FBI azonban nem érti, hogy hogyan juthatott be és ki a zaklató teljesen észrevétlenül a bekamerázott birtokon. Kiderül, hogy az énekesnő hónapok óta fenyegető üzeneteket és leveleket kap, ám a hírverés miatt nem tett feljelentést. Charlie és Larry makettek segítségével fejtik meg a kamerák rejtélyét, ám amikor előkerül egy meggyilkolt lesifotós holtteste is, rájönnek, hogy sokkal többről van szó, mint egy megszállott rajongóról.
12 milliárd veszteség, 6374 elbocsátás, 9 vádemelés, 1 tanú... Lelövik egy csődeljárás alatt álló nagyvállalat pénzügyi főtisztviselőnőjét, aki terhelő bizonyítékokat kívánt átadni a volt vállalatáról az ügyészségnek. A gyilkosság fültanúja pedig az áldozat 11 éves fia. Don azonban sejti, hogy a kisfiú többet tud annál, mint amennyit elmond, s a nyomozás során egyre közelebb kerül hozzá. Charlie és Larry pedig kideríti, hogy a tőzsdecsalással egy másik bűntényt akartak fedezni.
7522 száműzetés Kolumbiából, 1500 eltűnés politikai okokból, 93 gyilkosság hetente. Egy merénylet. Az FBI ügynökei Don vezetésével, egy rajtaütés alkalmával elfognak egy Korfelt nevű régóta körözött irathamisítót. A férfi holmijai között találnak egy különös, kódszerű dolgot, amelyet Charlie-nak mutatnak meg. A matematika professzor persze azonnal tudja a választ: a kód nem más, mint egy átviteli titkosírás, amely egy nyílt, fedezett és hamarosan bekövetkező merénylet terve.
28350 lehallgatás, 15000 könnyű célpont, 11 terrorista-ellenes gyakorlat, egy hiba?James Grace vezetésével a belbiztonságiak éppen egy anti-terrorista gyakorlatot hajtanak végre a metróban, amikor is a szenzorok valódi biokémiai méreganyagot, foszfén gázt jeleznek a levegőben. Miután néhány embert kórházba kell szállítani, Grace kötelességből azonnal értesíti az FBI-t. Ám Epps és társai hiába tanácsolják, hogy függesszék fel a egy időre a gyakorlatokat, hét nap leforgása alatt még tíz Los Angelesi helyszín szerepel a tervezett programban.
7 betörés, 2 gyilkosság, 3,6 milliós lopás, 2 antik lámpa. Fél év alatt immár hetedszerre csap le az a kegyetlen sí-maszkos banda, akik értékes antik tárgyakra utaznak, s céljuk eléréséhez még a gyilkosságtól sem riadnak vissza. Az áldozat ezúttal Dr. Richard Bloom, aki ellenállt a rablóknak, ezért a családja szeme láttára végeztek vele. Az FBI nem talál semmilyen összefüggést a megtámadott emberek között, mindössze annyit, hogy egytől-egyig gazdagok voltak. Charlie viszont a számok segítségével ismét a dolgok mögé néz.
Nagyon szeretem ezt a sorozatot, legínkább azért, mert az igazság győz. Sokan mondják, hogy ez "naív mese"! Szeretném hinni, hogy sokan vagyunk, akik hisznek abban, hogy a világ nem rossz, hanem jó, vagy kevésbé jó! Nem is lehet másképpen, ha abban is hiszü0nk, hogy a világot egyetlen erő, a SZERETET tartja össze. Köszönöm a feltöltést!